Warning: trim() expects at least 1 parameter, 0 given in /home4/asls/public_html/wp-blog-header.php on line 8
Plimbări la muzee, cu ASLS! :) | ASLS

ASLS vă invită duminică, 14 noiembrie, orele 12.00 sau 14:00 la o mică plimbare prin Muzeul Municipiului București.

Mulți dintre voi l-au văzut în mod sigur de nenumărate ori în timp ce treceau prin fața Universității, dar probabil putini știu câte lucruri interesante se ascund înăuntru:  pe de o parte obiecte cu valoare arheologică, precum Zeița de la Vidra, sau istorică, așa cum sunt Hrisovul lui Vlad Țepeș (unde este menționat pentru prima dată numele orașului)  sau Biblia lui Ștefan Cantacuzino (prima biblie scrisă în Țara Românească), dar şi obiecte interesante din secolul al XIX-lea sau perioada Micului Paris:  de la bucați de pavaj si indicatoare cu numele străzilor, la felinare, acte de cununie, porțelanuri, cristaluri, mobilier, tablouri sau costume de promenadă.

Intrarea costă 3 lei, iar fiecare sub-grup de aproximativ 15 persoane va beneficia de ghidaj gratuit din partea muzeului.  Cu cei care vor mai avea timp şi nu vor fi obosit deja vom mai face o vizită şi la Curtea Veche sau Palatul Voievodal, asta însemnând încă 4 lei.

Așadar, dacă v-ați dorit vreodată să aflați ceva mai mult despre istoria orașului prin care vă plimbați zilnic cu metroul sau ratb-ul și nu ați avut ocazia, profitați acum şi trimiteţi un mail de confirmare, cu subiectul “MUZEU”, la adresa cultural[at]asls[dot]ro, în care să precizaţi şi ora dorită: 12 sau 14. În funcţie de numărul de doritori, se vor organiza două sau mai multe sub-grupuri de vizitatori, şi vă vom contacta pentru a stabili detaliile.

Cine vine cu noi la muzeu? 🙂

Share This