Update: Senatul Universității din București a decis invalidarea alegerilor pentru locurile din Senat și unele locuri din Consiliul FLLS. Detalii AICI. ASLS a semnat un memoriu adresat conducerii Senatului UB în ceea ce privește această invalidare. Procesul va fi reluat după un alt calendar, care poate fi consultat AICI.

Noua sesiune de alegeri se va desfășura după cum urmează:

  • Depunerea candidaturilor – 29.11 (program 12:00-14:00) și 4.12 (program 12:00-14:00) – Decanat/CRSC (Pitar Moș, et.2). Condițiile de candidatură rămân aceleași.
    • Depunerea candidaturilor a fost prelungită și pentru data de 5.12, program 16:00-18:00 și 6.12, program 12:00-14:00.
  • 5 – 10 decembrie – campanie pentru reprezentanți
  • Alegeri, primul tur – 11 decembrie, între orele 12:00 – 16:00;
    • Procesul-verbal poate fi consultat AICI;
  • Alegeri, al doilea tur – 13 decembrie , între orele 9:00 – 20:00;
    • Procesul-verbal poate fi consultat AICI;
  • Alegeri, al treilea tur – 15 decembrie, între orele 9:00 – 20:00;
    • Al treilea tur a fost anulat în urma retragerii candidaților.
  • Contestațiile se pot depune în cursul zilei de vineri, 15.12, în intervalul 18:00-20:00, la sediul ASLS (Pitar Moș, et. 1).

Au fost deja validate doar alegerile pentru locul de la Studii Culturale și pentru locul de la Masterat, celelalte locuri în Consiliul FLLS și Senatul UB fac obiectul acestei noi sesiuni de alegeri.

Lista candidaturilor:

Licență-Filologie:

  • Georgescu Ioan-Tudor – anul II, Engleză – Română (CV)
  • Hermeneanu Robert-Cristian – anul II, Cehă – Engleză (CV)
  • Răpeanu Iulia – anul II, Franceză – Portugheză (CV)
  • Sterpu Giani-Mădălin – anul III, Neerlandeză – Italiană (CV)
  • Ștefănescu Carla-Marina – anul II, Engleză – Rusă (CV)
  • Tufă Ana-Maria – anul II, Franceză – Portugheză (CV)

Traducere și interpretare:

  • Ciotău Mădălina-Gabriela – anul III, Engleză – Germană (CV)
  • Dinculescu Matei – anul I, Engleză – Germană (CV)
  • Zaharia Ștefania-Ioana – anul II, Engleză – Germană (CV)

Limbi Moderne Aplicate:

  • Iacob Silvia-Ioana – anul II, Franceză (CV)
  • Tudor Bianca Elena Diana – anul III, Rusă (CV)
  • Tufeanu Andreea-Maria – anul I, Germană (CV)

Studii Culturale – Validat anterior

Master – Validat anterior

Doctorat – Nu există candidaturi

Alegerile vor avea loc după cum urmează:

  • Depunerea candidaturilor – 30.10-03.11 (pentru reprezentanții în Consiliul FLLS, Senatul UB și președintele ASLS), program 14:00-16:00, Decanat/CRSC (Pitar Moș, et.2)
    • Condițiile pentru depunerea candidaturilor pot fi consultate în metodologia de alegeri FLLS
    • Termenul de depunere a fost prelungit până la data de 3.11
  • 2 – 6 noiembrie – campanie pentru reprezentanți
  • 2 – 8 noiembrie – campanie pentru președintele ASLS
  • Alegeri, primul tur – 6 noiembrie, între orele 12:00 – 18:00;
    • Procesul-verbal pentru turul 1 poate fi consultat AICI;
    • Primul tur a fost invalidat în urma prezenței reduse;
  • Alegeri, al doilea tur – 8 noiembrie, între orele 9:00 – 20:00;
    • Procesul-verbal pentru turul al doilea poate fi consultat AICI;
    • Al doilea tur a fost validat pentru toate secțiile;
  • Alegeri, președintele ASLS – 8 noiembrie, între orele 9:00 – 20:00;
    • Procesul-verbal poate fi consultat AICI;
  • Alegeri, al treilea tur (dacă va fi cazul) – 10 noiembrie, între orele 9:00 – 20:00;
  • Contestațiile pot fi depuse în cursul zilei de 9 noiembrie, în intervalul 18:00-20:00, la Decanatul FLLS (Edgar Quinet, et. 2);
    • Nu au fost depuse contestații, rezultatele alegerilor vor fi transmise spre validare Consiliului FLLS, Senatului UB și, respectiv, Adunării Generale ASLS.
    • Au fost validate alegerile pentru Consiliul FLLS (masterat, studii culturale) și Președintele ASLS. Celelalte alegeri vor fi reluate.

N.B.: Atenție! Studenții pot vota numai cu carnetul de note!

Metodologia de Alegeri Studențești a Universității din București poate fi consultată AICI
Metodologia de Alegeri Studențești a FLLS/ASLS poate fi consultată AICI

Comisia de alegeri:
Dana Gomoescu – președintele comisiei
Loredana Neață
Roxana Costea
Alexandra Zbîrciog
Drd. Florina Petrescu
Observator: Prof. dr. Axinia Crasovschi (prodecan)

Împărțirea celor 12 locuri atribuite reprezentanților studenţilor în Consiliul FLLS se va face în felul următor:
1. Licenţă (indiferent de limbile studiate): 6 locuri Filologie, 1 loc Traducători, 1 loc St.Culturale, 2 locuri LMA;
2. Master: Un reprezentant de la orice program de masterat
3. Doctorat: Un reprezentant de la orice școală doctorală

Share This